11 sposóbów na to jak Leczyć zęby - O dentystach

Klinika stomatologiczna Zabrze

Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywa

Dodane: 21-10-2020 01:06
11 sposóbów na to jak Leczyć zęby - O dentystach Klinika stomatologiczna Zabrze
ć się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.

Co to jednak oznacza w praktyce?

Po czym poznać, że dentysta jest dobry w tym, co robi i że można mu w stu procentach zaufać? Jak znaleźć takiego specjalistę od leczenia zębów, który poradzi sobie z każdym, najtrudniejszym nawet przypadkiem i do tego zrobi to tak, by pacjent w trakcie wizyty nie odczuwał ani typowego bólu, ani nawet psychicznego dyskomfortu? Najlepszych dentystów wyróżnia kilka podstawowych cech. A oto te najważniejsze, na które pacjenci powinni zawsze zwracać uwagę.

Pierwsza z nich - profesjonalizm. Niby rzecz banalna, ale jednak dobry stomatolog musi być profesjonalny. Co to jednak oznacza w praktyce? Między innymi ciągłe dążenie do bycia lepszym w swoim fachu, które będzie się objawiać uczestnictwem w szkoleniach i zdobywaniem wiedzy na własną rękę. Sam gabinet dentystyczny też może sporo powiedzieć o pracujących w nim osobach. Im bardziej nowoczesny on będzie, tym lepiej, bo to oznacza, że stomatolodzy potrafią korzystać z nowatorskich technologii i modernistycznych sprzętów, dzięki czemu są w stanie zaoferować pacjentom znacznie więcej. Nauka cały czas prze do przodu. Lekarze muszą więc ciągle się doszkalać, by nie pozostać w tyle.

Jak wybrać dobry gabinet dentystyczny?

Nie istnieje jeden idealny gabinet dentystyczny, który okazałby się przyjaznym miejscem dla wszystkich pacjentów. Oczekiwania ludzi są różne. Dla niektórych najważniejsze okażą się kompetencje i doświadczenie lekarza, podczas gdy inni większą uwagę zwrócą na sam wygląd gabinetu oraz to, czy wydaje się on im przyjazny. Warto więc posłuchać samego siebie i na tej podstawie wybrać odpowiednią klinikę. Czasami nawet pozytywne opinie znalezione w Internecie nie są wyznacznikiem wysokiej jakości - czy to gabinetu, czy samego lekarza.

Na znalezienie tego dobrego gabinetu na pewno warto poświęcić więcej czasu. Mało komu uda się natrafić na świetną placówkę już przy pierwszym podejściu. A dobry dentysta to nie tylko profesjonalista w swoim fachu, ale też i człowiek o odpowiednim stosunku do pacjenta, który potrafi zminimalizować lęk przed zabiegiem i zadziałać niczym tabletka uspokajająca. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju cechy. Należy patrzeć nawet na to, w jaki sposób stomatolog przeprowadza wywiad czy standardową rozmowę z pacjentem. Każdy szczegół może być źródłem ważnych informacji, które pomogą w wyborze świetnego gabinetu.

Jeżeli mieszkasz w Warszawie Krakowie czy

Czy wiesz, jak należy oceniać gabinet dentystyczny i po czym poznać, że jest on tym miejscem, w którym powinieneś poddać się leczeniu swoich zębów? Pacjenci, którzy bez żadnego strachu dbają o uzębienie, mieli to szczęście, że trafili na dobrych specjalistów. Ty też jednak możesz do nich dołączyć i to niezależnie od tego, jakie są twoje obecne doświadczenia z dentystami. Kieruj się przede wszystkim opiniami innych ludzi i wybieraj lekarzy "z polecenia". Zwykle to oni okazują się najlepsi.

Z pomocą tej metody, polegającej na szukaniu, sprawdzeniu i weryfikowaniu opinii innych pacjentów, będziesz w stanie bardzo szybko znaleźć dla siebie dobry gabinet dentystyczny. Od razu skoncentruj się jednak na tych placówkach, które działają w twoim mieście. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, możesz jeszcze bardziej sprecyzować swój zakres poszukiwań i sprawdzić tylko te gabinety, które występują niedaleko twojego domu bądź miejsca zamieszkania. Jeżeli twój stomatolog będzie blisko ciebie, łatwiej będzie ci się do niego wybrać. Jest to o dziwo bardzo ważne, bo wtedy zminimalizujesz ryzyko, że w ostatniej chwili - chociażby z powodu lęku - odwołasz wizytę.