Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - O dentystach

Klinika stomatologiczna Bytom

Leczenie zębów mlecznych u dzieci

Zęby mleczne są pierwszymi zębami, jakie posiada człowiek w swoim życiu. Z biegiem czasu na miejscu zębów mlecznych będą się pojawiały zęby stałe. Jednak niezależnie od tego, że dziecko straci wszystkie zęby mleczne, mus

Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - O dentystach Klinika stomatologiczna Bytom
zą być one leczone, jeżeli tylko pojawi się na nich próchnica. Dzieje się tak dlatego, że próchnica powstająca na zębach mlecznych będzie mogła przechodzić również na zęby stałe i sprawiać, że zaczną się one bardzo szybko psuć. Pamiętając o tym rodzice starają się regularnie chodzić z dziećmi do dentysty na przegląd zębów i zgadzają się zarówno na podjęcie leczenia zębów mlecznych, jak i na przeprowadzenie ekstrakcji tego zęba mlecznego, który przeszkadza w prawidłowym rozwoju zęba stałego.

Zęby stałe u dzieci powoli wyrastają na miejscu zębów mlecznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego rodzice zabierali dzieci do dentystów na regularne przeglądy dentystyczne. Dzięki temu dentysta będzie mógł monitorować sposób rozwoju zębów stałych u jednego ze swoich najmłodszych pacjentów. W razie potrzeby dentysta może także podjąć się leczenia zębów stałych u dzieci. Najpierw dentyści starają się przeprowadzać u dzieci leczenie ozonem, które jest bezbolesne i pozwala na przerwanie rozwoju próchnicy. Jednak nie zawsze takie leczenie może być skuteczne, a w takim wypadku przeprowadzane jest u dziecka leczenie zwykłe, a w razie potrzeby także leczenie kanałowe.


O bólu zębów

Bóle zębów – subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie sprawiające dyskomfort w okolicach szczęki i twarzy (ból odbierany przez nerw trójdzielny), występujące w różnym natężeniu i w odpowiedzi na szereg czynników bólogennych. Bóle zębów wywoływane są przez różne bodźce bólowe – mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczny – które uaktywniają receptory bólowe (nocyceptory) na zakończeniach nerwowych, a te wysyłają impulsy bólowe do mózgu odbierane przez organizm jako niemiłe odczucie w miejscu będącym ośrodkiem bólu. Najczęściej pojawia się on wskutek zapalenia miazgi zęba, której unerwienie jest bardzo bogate, a pobudzanie zakończeń czuciowych miazgi to główne źródło bólu zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


O dentofobii

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia