Do którego dentysty iść w Zabrzu

Do którego dentysty iść w Zabrzu czyli dentysta zabrze próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest d

Dodane: 30-06-2020 00:22
Do którego dentysty iść w Zabrzu

dentysta zabrze

Właściwa higiena jamy ustnej

Profilaktyka stomatologiczna jest jedną ze specjalności stomatologicznych, której celem jest zapobieganie różnych chorobom zębów i jamy ustnej, w tym głównie próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej każdego dnia. Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, który czyści trudno dostępne miejsca. Ponadto dobrze jest również używać nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasad utrzymywania właściwej higieny, zawsze możemy zwrócić się do lekarza stomatologa i umówić się na konsultacje z tego zakresu. Warto wdrożyć do codziennej rutyny odpowiednie działania mające na celu utrzymanie właściwej higieny zębów oraz jamy ustnej.

Czym jest stomatologia dziecięca

dentysta zabrze

Dzieci, zarówno jak dorośli, również są narażone na różnego rodzaju problemy związane z zębami. Stomatologia dziecięca jest osobnym działem stomatologii, ponieważ budowa zębów i jamy ustnej dzieci różni się od budowy człowieka dorosłego. Z tego powodu gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie osobno zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej. Właściwe dbanie i higiena zębów jest istotna dla każdego, niezależnie od wieku, dlatego usługi z zakresu stomatologii dziecięcej są często oferowane przez gabinety stomatologiczne. Ponadto istnieje możliwość tak zwanej wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym, podczas której nie wykonuje się żadnego zabiegu, tylko oswaja się dziecko z samym gabinetem i z lekarzem dentystą. Stomatologia dziecięca bywa inaczej nazywana pedodoncją i posiada szeroki zakres zagadnień. Przykładowymi zabiegami z zakresu pedodoncji są - leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych czy też szeroko rozumiana profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej u dzieci.

Jak powstają przebarwienia na zębach

Jedną z usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne jest wybielanie, a głównym celem wybielania jest usuwanie wszelkiego rodzaju przebarwień z zębów. Czym jednak dokładnie są te przebarwienia i w jaki sposób powstają? Przede wszystkim powstawanie przebarwień na zębach jest w dużej mierze uzależnione od wieku, im starsza jest osoba, tym częściej pojawiają się przebarwienia. Innym sposobem powstawania przebarwień jest szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Częste picie herbaty, kawy, słodzonych napojów oraz palenie tytoniu przyczyniają się do powstawania nieestetycznie wyglądających przebarwień na płytce zębowej. Przyczyną przebarwień jest zalegający kamień nazębny i osady. Gabinety stomatologiczne oferują więc usługę wybielania zębów po to, aby pozbyć się osadu oraz przebarwień. Wybielanie zębów ma charakter czysto estetyczny, jest więc zaliczane do zabiegów stomatologii estetycznej. Aby uniknąć przebarwień zębów warto skonsultować się z lekarzem dentystą w celach zachowania odpowiedniej profilaktyki.

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych. Niektóre gabinety stomatologiczne specjalizują się jedynie w leczeniu ortodontycznym, ponieważ jest to dość szeroki dział stomatologii. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczęko-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne jest więc nastawione na długoterminowe trwanie, ponieważ przywracanie zgryzu do jego prawidłowej formy zajmuje nieco czasu. W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się specjalne aparaty ortodontyczne, które są wykonane pod indywidualnego klienta. Same aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa główne rodzaje, a są to aparaty ruchome z możliwością wyjmowania oraz aparaty stałe. Ortodonta jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich wad zgryzu. Do różnych wad zgryzu stosuje inne rodzaje aparatów, które korygują daną wadę. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku zarówno w celach profilaktycznych, jak i estetycznych.