Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O dentystach

Stomatologia Zabrze

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny ? zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatni

Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O dentystach Stomatologia Zabrze
ego czyszczenia zębów.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.

W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny


Dlaczego dzieci chcą uniknąć dentystów?

Największy problem z leczeniem zębów zwykle mają dzieci. Chociaż strach przed dentystą bardzo często dotyczy także dorosłych, to jednak wśród dzieci problem ten może być naprawdę poważny. O ile dorosły jest świadomy konsekwencji nieleczenia zębów, o tyle dziecku czasem trudno przetłumaczyć, że wizyta u dentysty jest konieczna. Jak przekonać dziecko do wizyt stomatologicznych? Dobrą propozycją jest zabranie dziecka do specjalnego stomatologa. Coraz częściej możemy spotkać gabinety stomatologiczne, w których świadczone są usługi specjalnie dla dzieci. W takich miejscach dziecko na pewno spotka się z miłym przyjęciem, a lekarz stomatolog będzie miał odpowiednie podejście i nie przestraszy małego pacjenta.

Stomatolog to lekarz, którego musi odwiedzać każda osoba dbająca o swoje uzębienie. Niestety, czasem rutynowe wizyty mogą przeobrazić się w prawdziwy koszmar. Niektórych ubytków nie można zaobserwować gołym okiem, a nieraz zdarza się również, że higiena jamy ustnej nie jest zadowalająca i wtedy pojawia się problem – leczenie kanałowe. To leczenie jest bardzo nieprzyjemne, chociaż zazwyczaj odbywa się przy znieczuleniu, ponieważ operacje związane z nerwem umieszczonym w zębie są bardzo bolesne. Co więcej, taki rodzaj leczenia jest również bardzo kosztowny, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na prywatną wizytę stomatologiczną. Nic więc dziwnego, że leczenie kanałowe to jedna z najpopularniejszych obaw pacjentów stomatologicznych.


Stomatologia - definicja

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.

Za najwcześniejsze znaleziska archeologiczne świadczące o istnieniu tej dziedziny nauki uważa się pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia