Kilka ogólnych porad o wizycie u stomatologa - O dentystach

Dobry stomatolog Ruda Śląska

edytuj kod

W przypadku chorób przyzębia w wyniku recesji dziąseł odsłania się korzeń anatomiczny, a więc korzeń kliniczny może być bardzo skrócony.

Próg kanału korzeni

Dodane: 24-06-2019 15:09
Kilka ogólnych porad o wizycie u stomatologa - O dentystach Dobry stomatolog Ruda Śląska
owego (limen canalis radicis dentis) jest to wystająca w obrębie kanału korzeniowego, blisko komory, część zębiny (np. na środkowym górnym siekaczu wystaje na ścianie dystalnej i mezalnej). Może stanowić przeszkodę przy zgłębnikowaniu i oczyszczaniu kanału.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka

O prawach pacjenta – stomatologia

Wizyta u stomatologa na ogół przebiega bez żadnych problemów i komplikacji. Co jednak zrobić, jeśli takowe wystąpią? Jak dochodzić swoich praw? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule na ten temat. Każdy pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania w każdej z dziedzin medycyny. Stomatologia nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem. Trzeba mieć na uwadze to, że po prostu warto zainteresować się swoimi prawami – prawami pacjenta. Pomoże w tym chociażby rzecznik praw pacjenta, którego zadaniem jest fachowe doradztwo w takich właśnie kwestiach. To właśnie do tej instytucji warto zwrócić się od razu o pomoc!

Czy lekarze mogą popełniać błędy, a jeśli tak, to co im za to grozi? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i jeszcze na kilka innych pytań. Lekarze oczywiście popełniają błędy. Jeżeli nie wynikają one z ich złej woli, z nieodpowiedniego traktowania pacjenta to jest to kwestia zupełnie inna niż działanie celowe. Niestety polska służba zdrowia od lat boryka się z problemem braku personelu, a co za tym idzie dużego obłożenia lekarzy. Wyjątkiem jest tu na przykład stomatologia – ale tylko z tego względu, że tutaj bardzo rozwinęła się ilość gabinetów prywatnych. Stomatologia będzie potrzebna nie tylko jako uzupełnienie wizyt publicznych, ale także jako fachowa rada i doświadczenie. Popełnienie błędu przez lekarza może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeżeli zostanie skierowany przeciwko niemu odpowiedni akt oskarżenia.

Leczenie stomatologiczne

Stomatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem zębów u osób w każdym wieku. Dlatego wykonywanie zawodu stomatologa musi zostać poprzedzone ukończeniem odpowiednich studiów. Dzieje się tak dlatego, że leczenie stomatologiczne może nie być proste i wymaga ono wykonywania bardzo precyzyjnych działań. Natomiast prowadzenie gabinetu stomatologicznego możliwe jest po otrzymaniu wszystkich pozwoleń na prowadzenie tego typu działalności. Trzeba także zatrudniać dobrze wykwalifikowanych pracowników, jeżeli prowadzony jest większy gabinet. W przeciwnym razie źle prowadzony gabinet dentystyczny na pewno bardzo szybko zacznie tracić pacjentów, którzy zaczną szukać pomocy w innych miejscach.

Nowoczesna stomatologia cechuje się tym, że można wyleczyć praktycznie wszystkie zęby, do leczenia których pacjent zgłosi się w odpowiednim momencie. Problem może pojawić się, jeżeli pacjent zbyt długo nie reaguje na pojawiające się u niego bóle zębów, ponieważ wówczas konieczne może stać się wykonanie leczenia kanałowego lub dokonanie ekstrakcji zęba. Jednak nowoczesne zabiegi stomatologiczne pozwalają również na wstawianie sztucznych zębów w miejsce tych, które musiały zostać usunięte. Poza tym nowoczesne środki stomatologiczne pozwalają na dużo mniej bolesne leczenie zębów, a także na wstawianie bardzo dobrze wyglądających plomb. W nowoczesnych gabinetach medycznych znajdują się także sprzęty ułatwiające pracę dentystom.