Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - O dentystach

Stomatologia Gliwice

Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębowej

Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębowej może być skuteczne wówczas, gdy wdrożona zostanie odpowiednia profilaktyka zębowa. W niektórych przepadkach dopiero dentysta będzie w stanie podpowiedzieć swojemu pacjentowi, jakieg

Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - O dentystach Stomatologia Gliwice
o rodzaju środki zapobiegawcze mogą się okazać dla niego najlepsze. W uzasadnionych przypadkach może on także wdrożyć odpowiednie leczenie wstrzymujące rozwój próchnicy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci, u których rozwój próchnicy może doprowadzić do uszkodzenia stałych zębów. Bardzo często lekarze wdrażają także u dzieci leczenie ozonem, które potrafi wstrzymać rozwój próchnicy i sprawić, że dziecko nie będzie musiało przechodzić przez borowanie zębów. Podpowiadają także rodzicom, jakiego rodzaju pastę do zębów powinni kupić swoim dzieciom.

Podstawowymi środkami leczenia zębów są różnego rodzaju narzędzia stomatologiczne. Mogą być one kupowane w fabrykach należących do ich producentów. Zwykle podczas zakładania gabinetu stomatologicznego kupowana jest pewna ilość takich narzędzi, która powinna wystarczyć na leczenie pierwszej liczby pacjentów. Następnie dokupywane są kolejne narzędzia stomatologiczne, które są zamawiane u dobrze sprawdzonych sprzedawców. Dlatego zwykle w gabinetach dentystycznych zatrudniane są osoby odpowiedzialne za zamawianie narzędzi stomatologicznych. Takie narzędzia sprowadzone do gabinetu muszą być odpowiednio przechowywane. W przeciwnym razie nie będą mogły być używane podczas leczenia pacjentów i staną się przez to nieprzydatne.

Stomatolog – kto może nim zostać?

Czy stomatolog to profesja, którą może wykonywać każda osoba, czy są jakieś przeciwwskazania? Jako takich przeciwwskazań nie ma, aczkolwiek zdecydowanie żeby być dobrym stomatologiem, a nawet żeby po prostu skończyć studia stomatologiczne trzeba mieć świetną wiedzę z zakresu medycyny i umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Stomatolog powinien też umieć i lubić pracować z ludźmi. To nie jest takie proste zadanie i nie każdy są do tego nadaje. A w końcu dobrze jest pracować w tej dziedzinie, która nas rzeczywiście pasjonuje, w której się odnajdujemy i która dodatkowo daje bardzo duże korzyści majątkowe. Dla wielu osób taką właśnie dziedziną jest stomatologia!

W tekście tym zastanowimy się nad odpowiedzią na proste pytanie – jak zostać stomatologiem? Pytanie to zadaje sobie nie tylko rzesza potencjalnych studentów, maturzystów, którzy szukają swojej drogi życiowej i możliwości rozwoju w tej dziedzinie, która ich rzeczywiście pasjonuje. To pytanie zadają sobie także władze centralne, które kształtują politykę oświaty także w dziedzinie szeroko rozumianej medycyny, do której bez wątpienia zalicza się także stomatologia. Generalnie nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zostać stomatologiem jeśli dobrze zda się maturę. Studia w Polsce na ogół są publiczne, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z tego, że medycyna, stomatologia to kierunki bardzo trudne i nie jest tak, że idąc na studia na pewno się je skończy! To w końcu leczenie ludzkiego zdrowia, co ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa.

Nawyk mycia zębów

Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne – względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.